Історія Корсунь-Шевченківського

Часи Київської Русі
У 1032 році князь Ярослав Мудрий заснував місто-фортецю Корсунь для захисту південних кордонів Київської Русі від набігів тюркських кочівників, використавши Рось як природну перешкоду. Воно входило до Пороської оборонної лінії. З 1195 по 1240-ві рр. Корсунь — центр удільного князівства, яким правили представники роду Романовичів. Першим корсунським князем був волинський князь Роман Мстиславович. У 40-х роках ХІІІ ст. Корсунь був зруйнований монголо-татарами.

XIV — XVII століття
У 1320-х рр. перейшов під владу Великого князівства Литовського. У ті часи Корсунь з округою являв собою майже безлюдну пустелю.
Корсунці брали участь у козацьких повстаннях кінця XVI ст.
26 травня 1648 р. поблизу Корсуня військо Богдана Хмельницького у битві, відомій, як Корсунська, розгромило майже всю польську армію. Після неї Україна почала будуватися як незалежна держава. Корсунський реєстровий полк було перетворено на військово-адміністративну одиницю. Він був одним з найбільших в Україні. З Корсуня гетьман відправив 16 листів, 3 універсали та 1 наказ. Хмельницький проводив у Корсуні ради, збирав тут військо для нових походів, приймав іноземних послів.

У складі Російської імперії
У 1797 р. Корсуньський маєток купив у Понятовського за 100 тисяч карбованців сріблом російський імператор Павло І. Він у 1799 році подарував його міністру юстиції генерал-прокурору Росії князю П. В. Лопухіну, який знову закріпачив селян.

ХХ століття
20 листопада 1917 р. у Корсуні було встановлено владу Української Народної Республіки, а 4 лютого 1918 року — місто захопили російські більшовики. 29 квітня 1918 р. влада в місті перейшла до рук Української держави (Гетьманату), а у грудні — до Директорії. 30 грудня 1919 р. на Корсунщині влада остаточно була захоплена більшовиками.

У складі УРСР
У лютому 1921 року Корсунь став повітовим центром. Однак через запустіння міста у червні повітова влада переїхала до Богуслава. З початком 1923 року місто стало центром Корсунського району. 12 квітня 1923 року Київський губвиконком ухвалив постанову про перейменування Богуславського округу в Шевченківський з окружним центром у Корсуні, який за цією постановою став містом.
24 січня — 17 лютого 1944 р. на Корсунщині будо оточене 55-тисячне нацистське угруповання — Корсунь-Шевченківська операція, у ході якої 14 лютого 1944 р. Корсунь перейшов у радянські руки. Під час операції обидві сторони зазнали великих втрат.

3 травня 1944 р. згідно з указом Президії Верховної Ради УРСР за № 34/143 місто було перейменоване на Корсунь-Шевченківський. Район також став називатись Корсунь-Шевченківським.

інші Заклади категорії “Історія Корсунь-Шевченківського”

Цифровий паспорт